Niemcy - Bawaria

4-7 listopada 2013 - wizyta Studyjna w Wolnym Państwie  Bawaria.  Delegacja z województwa łódzkiego promowała w Bawarii rodzimy chrzan. Dziewięć osób, w tym samorządowcy i przedstawiciele Grupy Producentów Chrzanu i Warzyw "Nadwarcianka" zdobywało nową wiedzę i doświadczenia. Jednym z założonych celów wyjazdu było także nawiązanie wielopłaszczyznowej współpracy pomiędzy grupą "Nadwarcianka" i Bawarskimi producentami.
 
10-11 lipca 2013 - XIII posiedzenie Polsko-Bawarskiej Komisji Ekspertów w Ratyzbonie. Podczas obrad przedstawiciele polskich i bawarskich ministerstw, jak również reprezentanci polskich województw: małopolskiego, warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego debatowali o współpracy pomiędzy Polską i Bawarią oraz o planowanych projektach w obszarze: gospodarki, transportu i infrastruktury; pracy i polityki społecznej; administracji wewnętrznej i policji; kultury, nauki i edukacji; rolnictwa i gospodarki leśnej.
 
10 czerwca 2013– w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone kwestiom organizacyjnym i merytorycznym dotyczącym tegorocznego Posiedzenia Polsko-Bawarskiej Komisji Ekspertów. Podczas spotkania wszyscy uczestnicy tj. przedstawiciele polskich Ministerstw, polskich Województw w tym Łódzkiego oraz Warmińsko Mazurskiego, jak również GOPR, Komendy Głównej Policji; Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej prezentowali realizację postanowień po ostatniej Polsko-Bawarskiej Komisji Ekspertów. Pracownicy Biura Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego omówili program tegorocznego posiedzenia.
Podczas spotkania padła także propozycja by kolejna Polsko Bawarska Komisja Ekspertów została zorganizowana poza Warszawą. Wśród kandydatów pojawił się Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, a jako miejsce organizacji przyszłorocznego posiedzenia zaproponowano Łódź. Koszty organizacji tego przedsięwzięcia pokrywałoby Biuro Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego natomiast Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego byłby odpowiedzialny za wybór odpowiedniego miejsca na organizację posiedzenia oraz koordynację całego przedsięwzięcia w tym kwestii logistycznych.
 
22-25 stycznia 2013– wizyta delegacji Województwa Łódzkiego w Stuttgarcie i w Monachium. Podczas wizyty w stolicy kraju związkowego Bawarii – Monachium – delegacja spotkała się z Justyną Lewańską, Konsul Generalną RP w Monachium i Hrabią Aleksandrem Korybutem-Woronieckim, który towarzyszył delegacji w spotkaniu z Panią dr. Heike Uhlig, Dyrektor ds. Języka w Centrali Instytutu Goethego. Przedstawiciele województwa odwiedzili również Fundację Ronalda McDonalda, która zajmuje się pomocą rodzinom chorych dzieci budując przy szpitalach rodzinne domy pobytu dla dzieci przebywających w szpitalu i ich rodzin. Rozmawiano o otwarciu podobnego ośrodka przy ICZMP przy Klinice Kardiologii Prof. Molla
 
16 maja 2012– delegacja Województwa Łódzkiego uczestniczyła w Monachium w Forum Gospodarczym Europa-Bayern, którego organizatorem jest Izba Przemysłowo Handlowa dla Monachium i Północnej Bawarii. Jest to inicjatywa cykliczna organizowana od siedmiu lat, w której każdorazowo uczestniczy kilkaset firm bawarskich. Krajem partnerskim tegorocznej edycji forum była Polska.
W ramach tego przedsięwzięcia przedsiębiorcy bawarscy otrzymali możliwość wysłuchania wykładów poświęconych warunkom prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz branżom o największym potencjale rozwoju. Przedstawiciele bawarskich i polskim klastrów dyskutowali na temat możliwości współpracy, ponadto polscy i bawarscy przedsiębiorcy spotkali się w celu przeprowadzenia bilateralnych rozmów kooperacyjnych. Podczas jednego z warsztatów przygotowanych dla uczestników forum Michał Maćkiewicz- Z-ca Dyrektora Departamentu ds. Przedsiębiorczości przygotował prezentację Województwa Łódzkiego w obszarze klastrów. Była to doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń, jak również do nawiązania nowych kontaktów z Bawarią. 
 
23-24 kwietnia 2012– dwunaste posiedzenie Polsko-Bawarskiej Komisji Ekspertów, zorganizowane przez biuro prof. Władysława Bartoszewskiego, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. W spotkaniu wzieli udział przedstawiciele polskich i bawarskich instytucji. Rozmowy dotyczące przyszłych projektów współpracy bawarsko – polskiej prowadzone były w pięciu grupach roboczych: gospodarka i środowisko; praca i sprawy socjalne; szkolnictwo wyższe, kultura, edukacja/oświata; rolnictwo i leśnictwo; sprawy wewnętrzne i policja. Stronie bawarskiej przewodniczyła Pani Emilia Müller – Minister Bawarii ds. federalnych i europejskich. Region łódzki reprezentowany przez pracownika Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej przedstawił propozycje współpracy Łódzkiego z Wolnym Państwem Bawaria w zakresie gospodarki w branżach: biotechnologia i energia odnawialna w tym współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami i klastrami łódzkimi i bawarskimi. Ponadto zaproponowano utworzenie siedziby Instytutu Goethego w Łodzi. Województwo Łódzkie członkiem Polsko-Bawarskiej Komisji Ekspertów jest od 2009 r.
 
21-24 listopada 2011– misja gospodarcza do Bawarii, w której uczestniczyli przedstawiciele firm z regionu łódzkiego: SUNRISE – FOTOWOLTAIKA; PRZEDSIĘBIORSTWO GOSPODARKI KOMUNALNEJ SP. Z O.O; KLASTER BIOENERGIA DLA REGIONU; INSTYTUT ENERGETYKI ODDZIAŁ TECHNIKI CIEPLNEJ “ITC” W ŁODZI; w4e Centrum Źródła Energii – energia wiatrowa; Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o., jak również przedstawiciele władz samorządowych w składzie: Marszałek Witold Stępień, Janusz Baranowski – Dyrektor Departamentu ds. Przedsiębiorczości, Mieczysław Teodorczyk – Radny Sejmiku WŁ, oraz pracownicy Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej. W Misji gospodarczej uczestniczyli ponadto przedstawiciele Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Łódzkiego Portu Lotniczego. Podczas licznych spotkań z przedstawicielami władz regionu Bawarii promowano Województwo Łódzkie oraz zachęcano do współpracy m.in. w zakresie ochrony środowiska, energetyki, biotechnologii. Podczas wizyty w Monachium Panu Marszałkowi towarzyszyła Pani Konsul Generalna RP w Monachium Elżbieta Sobótka, która od wielu lat jest bardzo zaangażowania w zacieśnianie współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Bawarią.
22 listopada odbyło się spotkanie Marszałka W. Stępnia z Martinem Zeilem, Ministrem ds. Gospodarki Bawarii w Bawarskim Ministerstwie ds. Gospodarki, Infrastruktury, Transportu i Technologii. Podczas spotkania Marszałek omawiał m.in. kwestię współpracy Lotniska w Monachium z Łódzkim Portem Lotniczym. Strona Bawarska jest bardzo zainteresowana rozwojem nowych połączeń lotniczych pomiędzy Łodzią i Monachium i dołoży wszelki starań aby te plany udało się zrealizować. W trakcie spotkania Pan Marszałek przedstawił także nowy projekt, który chciałaby zrealizować przy pomocy strony bawarskiej, mianowicie program międzyregionalnych praktyk i staży dla przedstawicieli administracji oraz przedsiębiorstw w obszarze nowoczesnych technologii, pozyskiwania inwestorów, funkcjonowania i tworzenia klastrów, w tym klastrów ochrony środowiska, biotechnologii. Minister Zeil zaproponował, by ten temat został przedstawiony w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Monachium, ponieważ jest to instytucja odpowiedzialna za kojarzenie partnerów gospodarczych, także w zakresie odbywania staży. Kolejną propozycją Województwa Łódzkiego było utworzenie oddziału Instytutu Goethego w Łodzi, która jako miasto czterech kultur byłaby idealną siedzibą dla tej instytucji. Do tej pory Instytut Goethego ma swoje przedstawicielstwa w Warszawie oraz Krakowie. Minister Zeil wyraził swoją aprobatę dla tego pomysłu i zapewnił, że porozmawia w tej sprawie z Cornelią Pieper - Minister Stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pan Marszałek podkreślił także istotę branży biotechnologicznej w naszym regionie i jednocześnie chciałby rozpocząć współpracę z Bawarią w tym zakresie, Bawaria jest bowiem pionierem w tej tematyce. Współpraca mogłaby odbywać się na zasadzie wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczelniami wyższymi, klastrami, przedsiębiorstwami dzięki organizacji wizyt studyjnych czy też misji gospodarczych. 
Po spotkaniu z przedstawicielami Bawarskiego Ministerstwa łódzka delegacja pojechała do IHK Akademie (Izby Przemysłowo Handlowej), gdzie Marszałek Stępień był gościem honorowym podczas rozdania nagród „Exportpreis Bayern 2011” (nagrody dla najlepszych firm eksportowych). Tego samego dnia delegacja Województwa Łódzkiego uczestniczyła także w wizycie studyjnej w Oczyszczalni Ścieków w Moosburgu koło Monachium. Oczyszczalnia ta odgrywa kluczową rolę w regionie, jako źródło energii odnawialnej i została wybudowana dla użytku 40.000 mieszkańców.
Także 22 listopada Województwo Łódzkie było organizatorem wydarzenia pod nazwą: Bussines MIXER, w którym brali udział przedstawiciele: IHK, Bawarskiego Ministerstwa ds. Gospodarki, jak również przedsiębiorstw z obszaru: ochrony środowiska oraz energetyki. Podczas tego spotkania przedsiębiorcy z Województwa Łódzkiego, którzy brali udział w misji gospodarczej mieli okazję odbyć bezpośrednie rozmowy z partnerami niemieckimi z pokrewnych branż. Na spotkaniu obecna była także Pani Konsul Sobótka, która zachęcała polskie firmy do rozpoczynania działalności na rynku niemieckim, wskazywała instytucje odpowiedzialne za kojarzenie partnerów biznesowych oraz wspierające polskich przedsiębiorców działających na niemieckim rynku. Przedstawiciele Ambasady RP w Berlinie zachęcali przedsiębiorców do przesyłania do Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji własnych ofert handlowych oraz opisów swojej działalności w celu umieszczenia ich na stronie internetowej ambasady, tak aby niemieccy przedsiębiorcy poszukujących nowych partnerów mogli zdobyć wszelkie potrzebne informacje.
23 listopada przedstawiciele Województwa Łódzkiego uczestniczyli w seminarium gospodarczym Łódzkie- Bawaria, zorganizowanym w IHK w Monachium, gdzie spotkali się m.in. z Erichem Greiplem - Prezesem IHK oraz dr Jackiem Robakiem - Radcą Ambasady RP w Berlinie. Seminarium dotyczyło przede wszystkim tematyki ochrony środowiska oraz energetyki. Spotkanie w IHK było doskonałą okazją do zaprezentowania potencjału gospodarczego Województwa Łódzkiego oraz do zachęcenia bawarskich inwestorów do inwestowania na łódzkim rynku. Nasi przedsiębiorcy spotkali się także z przedsiębiorcami bawarskimi z pokrewnych branż. Po zakończeniu seminarium delegacja łódzkich przedsiębiorców udała się do Graben koło Augsburga, gdzie za pośrednictwem Ambasady RP w Berlinie zorganizowano wizytę studyjną w Biogazowni w Graben.
 
25-27 lutego 2011– odbywały się w Łodzi w Hali EXPO Targi Turystyczne Na Styku Kultur, w których brała udział Birgit Neuner, przedstawiciel Garmisch-Partenkirchen Tourismus w dziale Marketing & Public Relations. Pani Neuner prezentowała zwiedzającym ofertę turystyczną Bawarii w szczególności regionu Garmisch-Partenkirchen.
 
18-19 października 2010– polska delegacja rządowo-samorządowa pod przewodnictwem prof. Władysława Bartoszewskiego, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, brała czynny udział w rozmowach dotyczących wspólnych polsko-bawarskich projektów w pięciu grupach roboczych: gospodarka i środowisko; praca i sprawy społeczne; nauka, kultura i badania; rolnictwo i gospodarka leśna; administracja i sprawy wewnętrzne. Region łódzki reprezentowany przez Dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej Barbarę Woźniak przedstawił propozycje współpracy Łódzkiego z Wolnym Państwem Bawaria w zakresie gospodarki, przedsiębiorczości, energii odnawialnej i rolnictwa.
 
17-20 lutego 2010– udział Województwa Łódzkiego w Międzynarodowych Specjalistycznych Targach BioFach. Na stoisku regionu łódzkiego prezentowały się: Firma Rolfoods Jan Rosak, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa ze Skierniewic oraz „Wojciech Piasecki -Ekologiczne Gospodarstwo Sadownicze”. Wszystkie prezentowane przez nie produkty posiadają odpowiednie certyfikaty ekologiczne, co było warunkiem uczestnictwa w targach.
 
25-26 listopada 2009– wizyta delegacji z Wolnego Państwa Bawarii w Województwie Łódzkim. W spotkaniu Bawarczyków z władzami województwa uczestniczyli również przedstawiciele Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Na spotkaniu dokonano prezentacji możliwości gospodarczych i inwestycyjnych obu regionów. Bawarczycy wykazywali zainteresowanie tematyką energetyki,  tworzeniem sieci szerokopasmowych oraz inwestowaniem w regionie łódzkim, przy współpracy z Łódzka Specjalną Strefą Ekonomiczną.
 
5-8 kwietnia 2009  – Marszałek Województwa Łódzkiego przebywał z oficjalna wizytą w Monachium wspólnie z przedstawicielami Sejmiku Województwa Łódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i grupą rolników z naszego regionu. Celem wizyty rolników było zapoznanie się z bawarskimi doświadczeniami w dziedzinie biomasy oraz odnawialnych źródeł energii. Rolnicy mieli okazję obejrzeć bawarskie gospodarstwa z przydomowymi ekologicznymi oczyszczalniami i elektrowniami oraz zakład grzewczy na biomasę, która ogrzewa m.in. szkołę i halę sportową, jak również zakład wytwarzający brykiety drewniane. Marszałek rozmawiał w Monachium m.in. z Ministrem Nauki, Badań Naukowych i Sztuki Bawarii, a także przedstawicielem Ministerstwa Rolnictwa Landu, Dyrektorem Izby Gospodarczej Bayern International i Zastępcą Dyrektora Izby Gospodarczej w Monachium. Głównym celem każdego ze spotkań była możliwość współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim, a tym najbogatszym niemieckim landem.
 
26 stycznia 2009– udział w X Spotkaniu Polsko-Bawarskiej Komisji Ekspertów w Warszawie. Nasz region został zaproszony do Komisji po raz pierwszy. Stronie polskiej przewodniczył prof. Władysław Bartoszewski, sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Premiera ds. Dialogu Międzynarodowego, a Bawarię reprezentowała Minister ds. Federalnych i Europejskich Landu Emilia Müller. Swoich przedstawicieli do Komisji delegowały polskie i bawarskie ministerstwa, Urzędy Marszałkowskie Województw: Łódzkiego, Małopolskiego i Warmińsko-Mazurskiego oraz Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży. Eksperci podzieleni na grupy robocze omawiali zagadnienia dotyczące polsko – bawarskiej współpracy w dziedzinie gospodarki, finansów, rozwoju regionalnego w Unii Europejskiej, rolnictwa, wymiany młodzieżowej oraz polityki społecznej. Posiedzenie Komisji zakończyło się podpisaniem wspólnego protokołu, zawierającego uzgodnienia dotyczące realizacji projektów interesujących obie strony. Nasz region, we współpracy z Bawarią, miał realizował dwa projekty: wykorzystanie biomasy pochodzenia rolniczego do produkcji energii odnawialnej oraz wymianę młodzieży ze szkół rolniczych.
 
9-12 października 2008– w Europejskim Forum Młodych Rolników udział wziął Pan Martin Schüssler, Dyrektor Wydziału Współpracy Zagranicznej w Ministerstwie Rolnictwa Bawarii wspólnie z dwoma przedstawicielami Bawarskiego Związku Młodych Rolników.
 
30.07 – 01.08.2008– wizyta w Bawarii, podczas której skoncentrowano się na promocji imprez organizowanych w naszym regionie szczególnie „Europejskiego Forum Młodych Rolników” i „Europejskiego Forum Gospodarczego”. W tym celu delegacja spotkała się ze swoimi odpowiednikami w Ministerstwie Rolnictwa Bawarii oraz z szefem Związku Młodych Rolników w Bawarii.
 
31 lipca 2008– prezentacja Województwa Łódzkiego na Forum Gospodarczym „Bawaria-Polska” w Monachium. Ze względu na międzynarodowy charakter tego wydarzenia otwierali je Wicepremier Waldemar Pawlak oraz Minister Gospodarki Bawarii Emilia Müller. Forum Gospodarcze „Bawaria-Polska” organizowane przez Konsulat Generalny RP w Monachium we współpracy z Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową w Monachium i Górnej Bawarii przyciągnęło ponad 200 firm zainteresowanych współpracą z Polską. Województwo Łódzkie jako jedyny przedstawiciel polskich regionów zaprezentowało się niemieckim firmom i inwestorom zainteresowanym inwestycjami w infrastrukturę związaną z EURO2012. Do udziału w Forum Marszałek Województwa Włodzimierz Fisiak zaprosił również Łódź i Poddębice.
 
2-5 maja 2008– delegacja Województwa Łódzkiego odwiedziła dwa z najdynamiczniej rozwijających się landów niemieckich: Badenie-Wirtenbergię i Bawarię, gdzie nasz region miał szansę zaprezentować swój potencjał gospodarczy, kulturalny i turystyczny. W Bawarii przedstawiciele Łódzkiego wzięli udział w obchodach święta 3 maja oraz „Dni Polskich” w Konsulacie Generalnym w Monachium. Dzięki staraniom Elżbiety Sobótki, Konsul Generalnej RP w Monachium, Województwo Łódzkie mogło zaprezentować w Konsulacie w Monachium swój potencjał turystyczny oraz inwestycyjny m.in. Franciszkowi Bawarskiemu, Księciu Bawarii, a także władzom samorządowym i przedsiębiorcom. Przedstawiciele Województwa Łódzkiego spotkali się także z przedstawicielem Parlamentu Bawarskiego oraz Josefem Flatscherem, burmistrzem Freilassing, które jest miastem partnerskim Bełchatowa.
 
21-24 lutego 2008– udział w XIX Międzynarodowych Specjalistycznych Targach BioFach, czyli targach certyfikowanych produktów rolnictwa ekologicznego. Województwo Łódzkie uczestniczyło w targach BioFach po raz pierwszy. Na stoisku naszego regionu o wielkości 20m kw prezentowały się trzy firmy z branży ekologicznej były to Agropharm i BioFluid z Tuszyna oraz Granex z Brójec.