Traviata - streaming na Drzwiach do kultury

poniedziałek, 5 lutego 2024
ilu.jpg
Zapraszamy na premierę opery TRAVIATA Giuseppe Verdiego, pod kierownictwem muzycznym Rafała Janiaka.
Będzie to już piąta realizacja tego tytułu w Teatrze Wielkim w Łodzi. Każda z poprzednich była przyjmowana entuzjastycznie, więc mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem.
Data premiery w Teatrze Wielkim 09.02.2024
Dla osób, które nie będą miały sposobności zobaczyć opery w Teatrze proponujemy transmisję już dzień po premierze.
 
10 lutego, w sobotę, o godzinie 19:00  na portalu Drzwi do kultury odbędzie się streaming na żywo Traviaty.
W transmisji dodatkowo zza kulis spotkanie z artystami, reżyserką, realizatorami, wywiady.
DRZWI NA ŻYWO traviata PNG 
 

Ania Świderska przeprowadzi rozmowę  dotycząca TRAVIATY z dziennikarzem – znawcą opery i krytykiem muzycznym Adamem Czopkiem a w drugiej części z kierownikiem muzycznym Rafałem Janiakiem.

„Traviata” z librettem Francesca Piave wg powieści Aleksandra Dumasa „Dama kameliowa” podczas swej prapremiery w weneckim teatrze La Fenice w 1853 roku nie była najlepiej przyjęta. Mieszczańska publiczność nie potrafiła zaakceptować tego, że akcja opery toczy się współcześnie, a główna bohaterka jest kurtyzaną! Historia pokazała, że nie mieli racji: „Traviata” jest dziś jedną z najczęściej wystawianych oper. Verdi komponując „Traviatę” dał literaturze operowej rejestr operowych przebojów: Brindisi, E'strano, Di Provenza, Addio del passato, Gran Dio… A odtwórczyniom roli tytułowej nieograniczone możliwości popisu wokalnego i aktorskiego.

To dzieło należy do klasyki operowej i każdy teatr operowy powinien je mieć w swoim repertuarze, bo w przeciwieństwie do prapremierowej publiczności, obecnie widzowie kochają historię Violetty i Alfreda oraz muzykę Verdiego. Szczególnie łódzka publiczność darzy wielką estymą to dzieło Verdiego i jest zakochana w opowiadanej historii. W chwili obecnej Teatr Wielki w Łodzi nie ma w swoim repertuarze tego operowego hitu, ostanie przedstawienie było zagrane w 2016 roku. W ramach uzupełnienia repertuaru naszego Teatru premierę "Traviaty" planujemy 9  lutego 2024 roku. Będzie to już piąta realizacja tego tytułu w naszym Teatrze, każda z poprzednich była przyjmowana entuzjastycznie przez nie tylko łódzką widownię. Na scenie zobaczymy solistów, chór, balet i orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi. Reżyserować będzie Pia Partum.
 
Dzieło będzie wykonywane w oryginalnej, włoskiej wersji językowej zamieszczamy więc streszczenie libretta opery TRAVIATA na podstawie:
Józefa Kańskiego, Przewodnik operowy, PWM 1997.

Akt pierwszy
W apartamentach pięknej kurtyzany Violetty Valéry odbywa się wspaniały bal. Gospodynię otacza rój paryskiej złotej młodzieży, także kilku starszych arystokratów. Młody Alfred Germont intonuje toast na cześć władającej światem miłości.
Alfred jest po raz pierwszy w domu Violetty, wprowadzony przez jednego z przyjaciół. Widywał ją jednak nieraz i pokochał gorąco od pierwszego wejrzenia. Nie tai przed Violettą swych uczuć, ona jednak oświadcza, że jej serce nie jest już zdolne do prawdziwej miłości, i radzi Alfredowi, aby starał się zapomnieć o niej, póki jeszcze jest czas. Jednak pod wpływem gorących słów Alfreda w sercu Violetty budzą się echa dawnych, zapomnianych już uczuć. Zostawszy sama, rozmyśla nad pustką i nicością życia, jakie dotychczas wiodła, pozornie tylko wesołego i beztroskiego. Postanawia zerwać z przeszłością i z Alfredem zacząć nowe życie.

Akt drugi
O
dsłona pierwsza
Alfred i Violetta porzucili Paryż i żyją w ustronnej willi pod miastem, z dala od świata, zajęci wyłącznie swoją miłością. Alfred nie domyśla się, że Violetta ma poważne trudności materialne. Gdy przypadkiem dowiedział się od służącej Anniny, że pani kazała jej jechać do Paryża i sprzedać znajdujące się w domu sprzęty i kosztowności, śpieszy sam do miasta, by zdobyć środki potrzebne do uregulowania długów i zobowiązań swojej ukochanej. Wkrótce po jego odjeździe zjawia się w willi Violetty ojciec Alfreda. Przyjechał by odebrać Violetcie swego syna. Siostra Alfreda jest bowiem zaręczona i do małżeństwa tego rodzina Germontów przykłada wielką wagę, gdyby jednak narzeczony jej dowiedział się, że Alfred żyje u boku upadłej kobiety, zerwałby zaręczyny.

Stary Germont widzi, że Violetta nie już płochą zalotnicą, jaką była dawniej, wielkość jej miłości wzrusza go głęboko, jednak przeważa w nim wzgląd na obyczaje i przesądy, głęboko zakorzenione w jego środowisku. Błaga więc Violettę, aby dla dobra Alfreda i jego rodziny zrezygnowała ze swojej miłości. Violetta która już wiele poświęciła dla Alfreda, godzi się wreszcie i na tę najcięższą ofiarę. Gdy Alfred wraca, oświadcza mu, że musi na krótki czas wyjechać.

Po odjeździe Violetty Alfred odnajduje list, w którym ukochana donosi, że wyjeżdża na zawsze, postanowiła bowiem wrócić do Paryża i prowadzić dawny tryb życia. Miotany gniewem i zazdrością, chce natychmiast podążyć w ślad za nią, jednak wybiegając z domu spostrzega w drzwiach swego ojca. Starzec w serdecznych słowach błaga Alfreda, by nie szukał Violetty i wrócił do rodziny; prośby jego jednak nie odnoszą skutku. Alfred śpieszy do Paryża szukać Violetty.

Odsłona druga
U Flory Bervoix, przyjaciółki Violetty, odbywa się przyjęcie. Dla zabawienia licznie zebranych gości gospodyni zaprosiła zespół baletowy. Wśród przybyłych widzimy Violettę u boku barona Douphol. Zjawia się Alfred. Udając, że nie dostrzega Violetty, zasiada do gry w karty z baronem. Szczęście mu sprzyja – wygrywa poważne sumy, następnie prowokuje rozdrażnionego już rywala do ostrej wymiany zdań i wreszcie wyzywa go na pojedynek. Gdy Violetta stara się przeszkodzić starciu, Alfred obrzuca ją obelgami, następnie ciska jej pod nogi wygrane przed chwilą pieniądze, jako zapłatę za chwile spędzone razem z nią. Upokorzona i złamana Violetta mdleje, zaś ojciec Alfreda, który zjawia się właśnie w tym momencie, wyprowadza syna czyniąc mu wyrzuty za jego brutalne zachowanie.

 Akt trzeci
Tragiczne przejścia podkopały do reszty i tak już słabe zdrowie Violetty. Ciężko chora, leży samotna w swoim mieszkaniu, marząc już tylko o tym, by przed śmiercią jeszcze raz ujrzeć ukochanego.
Alfred dowiedział się poniewczasie, jak wielką ofiarę poniosła dla niego Violetta i zdołał u ojca wybłagać zezwolenia na ślub z ukochaną. Przybywają obydwaj do domu Violetty, która na widok Alfreda zapomina o swojej chorobie i wraz z nim snuje plany szczęśliwej przyszłości. Jednak jest za późno. Życie Violetty gaśnie – w ramionach ukochanego oddaje ostatnie tchnienie.

 

Kompozytor: Giuseppe Verdi
Autor libretta: Francesco Maria Piave wg Aleksandra Dumasa
Data premiery: 9.02.2024
Reżyseria: Pia Partum
Kierownictwo muzyczne: Rafał Janiak
 
Terminy:

Media

Premiera TRAVIATY -przygotowania scenograficzne - Karolina Fandrejewska i Mikołaj Niewęgłowski Video: Dominika Woźniak (Teatr Wielki w Łodzi)